Past and Present Commandant General

Sl.No Name Year
1. Lt. Sitlhou, IPS. 03.10.1991-11.05.1992
2. Lt. N.Aliba Ao, IPS. 15.05.1992-16.06.1993
3. Shri. Lukhei Sumi, IPS. 17.06.1993-03.04.1997
4. Lt. M. Hesso Mao, IPS. 04.04.1997-16.03.1999
5. Shri. N.Aonochet, IPS. 17.03.1999-14.01.2001
6. Lt. Taku Jamir, IPS. 05.01.2001-03.08.2004
7. Shri. H.K.Rengma, IPS. 04.08.2004-30.04.2007
8. Lt. S.N. Achumi, IPS. 27.06.2007-16.09.2008
9. Shri. Burkumzuk, IPS. 16.09.2008-30.07.2010
10. Shri. M. Yaden. 21.09.2011-29.02.2012
11. Shri. G. Akheto, IPS. 30.10.2012-12.02.2014
12. Shri. I. Toshitsungba Aier, IPS. 13.02.2014-12.11.2014
13. Shri. Akumba Yimchunger, IPS. 12.11.2014-31.06.2016
14. Shri. I.Toshitsungba Aier, IPS. 01.07.2016-13.11.2017
15. Shri. Wetsope Krome, IPS. 13-11-2017-08.06.2018
16. Shri. Bendang Lemtur, IPS. 08.06.2018-till date